Je land is je leven Maar liefst 370 miljoen mensen horen tot een inheems volk. Vaak wonen ze al generaties lang op de gronden van hun voorouders. Toch worden hun rechten regelmatig met voeten getreden als het gebied waar ze wonen wordt opgeëist door grote bedrijven of overheden. Vastenactie 2022 (2 maart t/m 17 april) staat daarom in het teken van landrechten. Het is een belangrijk onderwerp dat grote invloed heeft op mens, natuur en milieu, aldus Vastenactie. De wereldvoedselmarkt en de energiebehoefte eisen veel ruimte en grondstoffen op. Die worden vaak gevonden in nog – min of meer – ongerepte natuurgebieden. Daarbij wegen de economische belangen van overheden en grote bedrijven meestal zwaarder dan de rechten van de mensen die er wonen: die worden niet zelden met geweld beroofd van hun huizen en hun land. En daarmee van hun thuis, hun identiteit en hun levensonderhoud. Wie opstaat tegen de macht van de overheid of een multinational begeeft zich op een levensgevaarlijke weg. In 2020 werden minstens 331 mensen vermoord die opkwamen voor de rechten van inheemse volken en voor het milieu. Honderden anderen worden dagelijks bedreigd, geïntimideerd en gecriminaliseerd. Mensenrechten, natuur en milieu worden opgeofferd ten gunste van economisch gewin. Vaak gaat het om mijnbouw of ontbossing. Vastenactie steunt projecten die direct of indirect te maken hebben met landrechten. Zo konden in 2020 maar liefst 22.000 indianen, kleine boeren en andere mensen worden gesteund bij hun strijd voor landrechten.

Dit jaar staan tijdens de Vastenactie drie projecten extra in de schijnwerpers: Maya’s in Guatemala die bedreigd worden door de bouw van waterkrachtcentrales, Syrische gezinnen die in een vluchtelingenkamp in Libanon wonen en kleine boeren die in het noordoosten van Brazilië een bestaan proberen op te bouwen. Klik voor meer informatie