Vier het leven met liefde

Het viel mij op dat er tussen Kerst en Oud en Nieuw stapels kratten bier in de supermarkt voor een aantrekkelijke korting werden aangeboden. Opgestapeld in de winkelkarren verlieten ze de winkel om ervan verzekerd te zijn van voldoende voorraad met de jaarwisseling. We leven in een land van overvloed, waar ons aan niets lijkt te ontbreken. Het zou een schande zijn wanneer we de gasten op het droge komen te zitten. Een situatie als op de bruiloft in Kana waar de wijn opraakte, zal ons niet zo snel overkomen. Zo vloeide de alcohol weer rijkelijk door de gesmeerde kelen en dit had, zoals elk jaar, weer nare effecten. Een feest dat op verschillende plekken eindigde in geweld en brandstichting. Zelfs hulpverleners waren niet meer veilig en werden bestookt met ontploffend vuurwerk. Op 2 januari likken we dan steevast weer onze wonden. Alcohol die bedoeld is als een vreugdedrank, om met elkaar onze liefde en verbondenheid te vieren, krijgt een tegengesteld effect. Blijkbaar kunnen wij alleen feest vieren wanneer de drank op pallets door de zaal wordt gedragen. Wijn en bier is dan geen feestelijke drank meer, het verstoort dan de normale verhoudingen in onze samenleving. Niet de alcohol zou ons leven tot een feest moeten maken, maar wij zelf. Door onze eigen inspanningen, door onze zorg, ons respect voor elkaar, onze betrokkenheid bij de ander. Dat is ook de klare wijn die Jezus schenkt in het verhaal van de bruiloft te Kana. Daar raakt de gebruikelijke wijn op, Jezus laat de lege kruiken vullen met water en dan wordt de beste wijn geschonken die men ooit proefde. Water, de gewone, dagelijkse drank, dat in wijn verandert doordat mensen er voor elkaar zijn. Van deze wijn, van dit bier, van deze levensdrank word je niet ziek of baldadig. Het is juist deze drank die voortvloeit uit ons hart, uit een bron die nooit opdroogt en die het leven tot een echt feest maakt. Het is de drank die ervoor zorgt dat het levensfeest goed eindigt en de wereld goed en leefbaar maakt voor allen.

Ik wens u allen een Gezegend en gezond 2019 toe, een jaar waarbij we mogen toosten met ons glas, goed gevuld met deze liefdesdrank!

Pastor Jan Kerkhof Jonkman